Akdeniz, kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika, doğusunda Asya kıtaları olan Atlas Okyanusu'na bağlı deniz. Osmanlı döneminde Bahri- Sefid ya da Bahri Mutavassıt adı ile anılırken, İngilizce de Mediterranean Sea, Yunancada Mesogeios, Arapçada ise El Bahre-l Ebyedu'l-Mutavassit olacak isimlendirilmiştir.

Akdeniz'in Coğrafyası

Dünyanın en büyük iç denizi olan Akdeniz'in en derin yeri 4000 metreyi geçen çukur bir alandır. Tuzluluk oranı en yüksek kısmı Doğu Akdeniz olmakla birlikte derinlik olarak da yine Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz'e oranla daha fazladır. Akdeniz'e 22 ülkenin kıyısı bulunurken Mısır ve Kıbrıs arasında bulunan suyun tuzluluk oranı %39 gibi yüksek bir orana ulaşmaktadır.

Alt Denizleri

Akdeniz kendi içerisinde küçük alt denizlere de sahiptir. Bunlar; 
Alboran, Balear, Ligurya, Tiren, Adriyatik, İyon, Libya, Ege, Girit, Trakya, Mirtoan, Marmara ve kilikya denizleridir. Denize kıyısı bulunan ülkeler içerisinde en fazla alt denize sahip ülke Türkiye'dir. 

Boğazları

İspanya ve Fas arasında Cebelitarık, İtalya ve Sicilya arasında Messina, Korsika ve Sardunya arasında Bonifacio, Sicilya ve Tunus arasında Sicilya Boğazı, İtalya ve Arnavutluk Arasında Otranto, Marmara ve Ege arasında Çanakkale, Marmara ve Karadeniz arasında ise İstanbul boğazı bulunmaktadır.

Körfezleri

Kuzey Türkiye'de Saros, Güney Fransa'da Lions, Güney İtalya'da Taranto, Güney Türkiye'de Antalya, Kuzey Libya'da Sirte, Doğu Tunus'ta Gabes, Güney Türkiye'de Mersin, Kuzeybatı Türkiye'de Edremit, Batı Türkiye'de İzmir, Güneybatı Türkiye'de Gökova, Güney Türkiye'de İskenderun, Fethiye ve Marmaris, Kuzeybatı Türkiye'de İzmir, ve Kuzey Arnavutluk'ta Jilaeros Körfezi bulunmaktadır.