Marmara Denizi, Türkiye'nin en büyük şehirlerinden İstanbul ve Kocaeli'nin kıyısında bulunduğu, Karadeniz'i Ege ve Akdeniz'e bağlayan ve Türkiye'nin Avrupa ve Asya bölümlerini birbirinden ayıran bir iç denizdir. Deniz, İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e, Çanakkale Boğazı ile Ege Denizi'ne bağlanır. Marmara ismi Marmara Adasında bulunan bol miktarda mermer rezervinden dolayı Yunanca mermer anlamına gelen ''Marmaros'' ismi ile anılmış dilimize de bu isimden gelmiştir. 

Deniz, 240 km uzunluğa 70 km genişliğe sahiptir. Yüzölçümü 11,500 km2'dir. En derin yeri 1.270 metredir. Yüzeyi ve dibi iki farklı su kütlesinden oluşan Marmara Denizi'nin yüzeyi Karadeniz kökenli olup, dibi ise Ege-Akdeniz kökenli tuz, sıcaklık ve oksijen oranlı kütledir.
Marmara Körfezleri

  • İzmit Körfezi
  • Gemlik Körfezi
  • Bandırma Körfezi
  • Erdek Körfezi

Marmara Adaları


Üç ada grubu bulunan denizin en büyük üç adası Marmara, Paşalimanı ve Avşa adalarıdır. Ada grupları ise İmralı, Marmara ve Prens adaları şeklindedir.


Marmara kıyısındaki yerleşimler şunlardır;

İstanbul

İstanbul (İl merkezi)
Fatih
Adalar
Bakırköy
Bostancı
Maltepe
Kadıköy
Kartal
Kumkapı
Pendik
Üsküdar
Yeşilköy
Zeytinburnu
Büyükçekmece
Kumburgaz
Silivri
Tuzla

Balıkesir

Bandırma
Erdek
Gönen
Marmara

Bursa

Gemlik
Karacabey
Mudanya

Çanakkale (il)

Biga
Gelibolu
Lapseki

Kocaeli

Derince
Eskihisar
Darıca
Dilovası
Bayramoğlu
Gebze
Gölcük
Hereke
İzmit (İl merkezi)
Karamürsel
Körfez

Tekirdağ

Marmaraereğlisi
Şarköy
Tekirdağ (İl merkezi)

Yalova (il)

Altınova
Armutlu
Çiftlikköy
Çınarcık
Termal
Yalova (İl merkezi)


Tehditler

Denizin maruz kaldığı en büyük tehdit hiç şüphesiz kirliliktir. Başta Tuna nehrinin Karadeniz'e attığı atıklardan kaynaklı kirliliğe maruz kalan Marmara, kıyısındaki yoğun nüfuslu büyük şehirlerinde atıkları, ve büyük sanayi tesislerin atıklarına maruz kalmaktadır. Son yıllarda meydana gelen yoğun deniz salyası ve yoğun denizanası popülasyonu bu kirliliğin başlıca sonuçlarındandır. Bu kirliliklerden kaynaklı olarak balık popülasyonu büyük oranda azalan Marmara Denizi uzmanlar tarafından acil eylem planlarının devreye sokulmasının zorunlu olduğu açıklamalarını beraberinde getirmektedir.

Tüm bunların yanı sıra balon balığı ve denizanası istilası da söz konusudur.